EIS’i (Extreme Ice Survey) biliyor musunuz?

Ara 16, 2011 Yorum yok

EIS (Extreme Ice Survey) 2007 yılında James Balog tarafından kurulmuş, gezegenin değişen ekosistemleri hakkında time lapse tekniğini kullanarak bilgi veren bir oluşum. Şu anda 27 kamera ile Grönland, İzlanda, Nepal, Himalaya, Alaska ve ABD’nin Rocky Dağları buzullarını görüntülüyorlar. Küresel ısınmanın etkilerini bariz olarak gösterdiği için de time lapse tekniğini kullanıyorlar. Nikon D200’ler ile çalışan time lapse sistemler, güneş enerjisi ile sürekliliği sağlıyor. Makine, güneş pilleri ve tripodlardan oluşan sistemlerin ağırlığı 100 kiloyu buluyor.

Ayrıca “Chasing Ice” isimli bir de film çeken EIS ekibi, filmle küresel ısınmaya dikkat çekmeye çalışıyor. Yakında tanıtımını buradan yahut EIS anasayfasından izleyebilirsiniz.

Eğer EIS’e destek vermek isterseniz yardım yapabilir yahut EIS Store’dan termos, şapka, t-shirt gibi ürünlerinden satın alabilirsiniz.

EIS’ın çektiği örnek time lapse çalışması.

http://www.extremeicesurvey.org/index.php

Time lapse bilgileri

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “EIS’i (Extreme Ice Survey) biliyor musunuz?”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.