Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

Time lapse yaptıracaklar dikkat!

Tekrar bir yazımla karşınızdayım. Son günlerde sıkıntı haline gelen bir konudan bahsetmek istiyorum.

Time lapse kandırmacaları ve usulsüz pazarlama yöntemleri

Time lapse neydi, uzun süreçlerin kısa videolar halinde gösterilmesi diyebiliriz değil mi? Bu gerçekten çok kısa ve öz bir tanımdır. Peki time lapse tekniğini tanımlamak için sadece bu tanım yeterli midir? Tabi ki hayır. Time lapse mekanik yahut elektronik bir iş değildir. Bir yere sabitlenen bir kameranın çektiği görüntülerden sadece bir video oluşturma işi ise hiç değildir. Son günlerde time lapse tekniğini bu hale getiren firmaların türediğini üzülerek söylemem gerekiyor. Bu yüzden uzun süreçli time lapse uygulaması yaptıracak firmalar özellikle aşağıda sayacağım hususlara dikkat etmeli.

Göz boyama

Time lapse bir ürün değil bir tekniktir. Bazı firmalar time lapse tekniğini uygularken müşterisini “şöyle internetim var, sistem kutularım şöyle, şöyle buluta gönderiyorum” gibi açıklamalarla satış yapmaya çalışmaktalar. Zaten bu sayılanlar long term time lapse tekniğinin olmazsa olmazıdır. Karşınıza çıkıp sistemlerinin reklamını yapan firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Gözünü para bürümüş bu insanlar time lapse gibi sanatsal bakış açısı ve göz gerektiren bir tekniği gözardı etmekteler. Unutmayın siz sistem değil, hizmet satın alıyorsunuz. Sistemlerin nasıl çalıştığı, iklim şartlarına dayanıklılığı sizi ilgilendiren bir konu değildir. Siz aylar sonra proje bittikten sonra karşınıza çıkacak videonun kalitesiyle ilgilenin. Bu yüzden mühendislerden oluşan birileriyle çalışmak yerine, tecrübeli bir prodüksiyon ekibiyle çalışmanız her zaman akıllıca bir seçim olacaktır.

Ticari ahlak yoksunluğu

Bir diğer konu da bu işin yapan firmalar arasında ticari ahlaktan yoksun bazı firmaların bulunması meselesidir. Öyle ki bu firmalar rakipleri hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadan “onlarla çalışmayın, onların x firma ile sorunları var, sistemleri çalışmıyor” gibi açıklamaları çok rahat bir şekilde yapmaktadırlar. Size başka firmayı kötüleyen bir firma ile çalışmak ister misiniz? Yahut böyle bir yaklaşımı ticari ahlak açısından ne kadar doğru? Böyle bir durumla karşılaştığınızda benimle irtibata geçebilirsiniz.

Şartname yolsuzluğu

Time lapse tekniği bu tekniği uygulatmak isteyen çoğu kişi için bilinmedik bir dünya. Dolayısıyla özellikle devlet kurumları bu şartname yolsuzluğundan maalesef kendini kurtaramıyor. Time lapse hizmeti almak isteyenler arayışa geçtiğinde, bir şekilde bu yolsuzluğun mimari firmalara denk geliyor. “Nasıl bir şartname hazırlamalıyım?” sorusuna cevap genelde X firmanın kendi sistemlerine uygun bir şartname oluyor. Yani bu x firma kendine uygun bir şartnameyi müşterisinin eline tutuşturup, aslında bu konuda çok daha fazla bilgi ve deneyimi olan başka bir firmayı otomatik olarak devre dışı bırakmış oluyuor. Örnek vermek gerekirse “sistem kurulumunda en az 10 senelik tecrübesi olan elektronik mühendisi bulundurulması” Time lapse sistem kurulumunda elektronik mühendisinin ne işi var? Lütfen bu konuya da dikkat edin. Şartname konusunda bu konuda Türkiye’deki en deneyimli kişi olarak benden destek alabilirsiniz.

Teknik konular her şekilde halledilir, sistem kutularının özelliklerine, renklerine, fotoğrafı nasıl gönderdiğine takılmayın. Önemli olan sonuç videodur. Mühendislerden uzak durun, prodüksiyon işinde uzman kişilerle çalışın. Öneri isterseniz de Türkiye’nin en köklü time lapse tekniği uygulayıcısı İKM Prodüksiyon‘dan ve benden destek alabilirsiniz.

Tel : 535 893 43 26
Tolga AKBAŞ