Time lapse sözlüğü

Şub 12, 2013 Yorum yok

Time lapse"Salt" bir diğer time lapse öyküsü. Devamını oku... » tekniğini uygularken karşınıza çıkacak bazı terimleri açıklamaya çalışacağım. Aslında bu işlere aşina olan biri bu terimlerin çoğunu daha önce mutlaka duymuştur.

VideoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » :
sonuçta elde ettiğimiz üründür, çözünürlükleri, saniyede gösterdikleri kare sayıları farklıdır.

Shutter : DSLRDSLR fotoğraf makinesine basit "hack"ler!. Devamını oku... » makinamızın ömrünü gösterir kavramdır. Nasıl ki bir araç alırken kilometresine bakarsınız, o kilometreyi önemsersiniz, shutter da aynı öyle bir şeydir. Yani yüksek shutter sayısı, fazla kilometre yapmış araba gibidir. Her deklanşöre bastığınızda shutter sayısı +1 artar. Shutter’la ilgili detaylı yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

FPSFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » (frame per secondFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... ») : Videonun 1 saniyesinde gördüğümüz kare sayısıdır. PalFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » video sistemde standart olarak 25 karedir, yani 1 saniyelik timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » görüntü için 25 kare fotoğrafOptiğin büyülü dünyası "Tilt-Shift" ve Time Lapse. Devamını oku... » çekeriz. Ama 25 kare bizim için bir standart değildir, istersek daha fazla kare kullanma şansımız her zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » var. Detaylı FPS yazısını buradan okuyabilirsiniz.

FlickerTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... » : Time lapse çalışmalarımızda ortaya çıkan ışık sıçramalarıdır. Genelde iki kare arasındaki pozlama ve ışık farkında ortaya çıkar. Flicker’ı önlemek için mümkün olduğunda manuel ayarlar kullanmak gerekir. Buna rağmen çalışmamızda flicker sorunu varsa, deflicker gibi yazılımlarla bir noktaya kadar önlemek mümkün olabilmektedir. Genelde gündüz-gece, gece gündüz geçişlerinde yaşadığımız bu sorunu en hafif şekilde atlatmanın yolu AV modunu kullanıp, sonra deflicker uygulamaktır. Bir diğer yol ise “bulb ramping” tekniğidir. Konuyla ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz

Ramping : SliderTime Lapse'ınıza hareket katın!. Devamını oku... » ve dollyTime Lapse'ınıza hareket katın!. Devamını oku... »’lerle beraber kullanabileceğimiz bir tekniktir. Ray üzerinde hareket eden arabanın hızını değiştirme şeklinde olur. Örneğin yavaş başlayan hareket, bir noktadan sonra daha da hızlandırılabilir yahut yavaşlatılabilir. Özel sistemler gerektirmektedir. Fakat isterseniz video edit programları ile de ramping yapmak mümkündür. Ama ramping deyince sadece aklınıza slider üzerindeki aracın hareketi gelmesin, lakin pozlama süresi de ramping edilebilir. Pozlamaya uygulanan rampling işlemi yine gece-gündüz, gündüz gece geçişlerinde ortaya çıkan pozlama farklılıklarını gidermek, yani flicker’ı önlemek için yapıYapı, inşaat "time lapse" çalışmalarına büyük çözüm İKM!. Devamını oku... »lır. Pozlamaya yapılan ramping’i manuel uygulamak zordur, özel araç ve geçerler gerektirir.

İntervalometre (zamanlayıcı) / TetikleyiciTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... » : Belli zaman aralıklarında çekim yapmamızı sağlayan sistemin adıdır. İntervalometre ile belirlediğimiz zaman aralıklarında çekim yapılır, time lapse için olmazsa olmazdır. Bazı dslr’lar bünyesinde basit intervalometreler barındırırken, bazılarında bulunmaz. Dahili intervalometresi olmayan DSLR’lar için harici intervalometre almanız gerekir. Eğer makinanız ML (magic lantern) destekliyorsa (ML ile ilgili yazıyı buradan okuyabilirsiniz) makinanıza uygun ML versiyonunu yükleyip, dahili bir intervalometre sahibi olabilirsiniz.İntervalometreler hyperlapse tekniğiyle de kullanılabilirler.

Magic lantern : CanonNero Trigger - İsviçre çakısı değil, Türk çakısı. Devamını oku... » DSLR’larımıza ekstra özellikler kazandıran yazılımın adıdır. Dahili intervalometresi olmayan makinalarımıza intervalometre özelliği ekler, hdrYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... » video çekmemizi sağlar, detaylı bilgiler için burayı, kurulumu için burayı tıklayınız.

Rig head : 360 derece dönüşlü time lapse uygulamalarında kullanılan başlıklardır. En basit şekilde mutfak saati kullanılarak yapılır. Buradan bakabilirsiniz.

Slider / dolly : Yatay yahut dikey düzlemde hareketli time lapse çalışmaları yapmak için kullandığımız motorlu şaryolardır. Bkz : Osto – Ray HTL V2

Time lapse enclosure / box : Outdoor time lapse kutularıdır. Sıcak ve soğuğa dayanılıklı yapıdadırlar. Uzun süreli işlerde kullanılırlar.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar, devamı gelecektir.

Önemli, Time lapse teknikleri

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “Time lapse sözlüğü”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Bunları da okumak isteyebilirsinizclose