Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

DSLR makinenizin sensör temizliğinizi yaptınız mı?

Sürekli objektif değişimi yapmak, tozlu ve kirli ortamlarda çalışmak DSLR makinemizin sensörünün kirlenmesine neden olabilir. Gelişmiş DSLR makinelerde dahili olarak bir sensör temizleme sistemi olsa da, bu daha çok ufak toz parçalarında etkili bir sistemdir. Sensörümüze yerleşen daha büyük ve otomatik sisteminin temizleyemediği toz parçalarını temizlemek için, farklı alet edevatlar kullanmamız gerekir.

Sensördeki kirin tespiti

Fotoğraflarınızda lekeler mi var, objektifi temizlemenize rağmen bu lekeler gitmiyor mu? O zaman büyük olasılıkla sensörünüz kirlidir. Fakat emin olamıyorsanız en yüksek diyafram değerini kullanarak (f22 gibi) düz beyaz bir zeminin yahut mavi gökyüzünün fotoğrafını çekip, yakınlaştırarak lekeleri tespit edebilirsiniz.
Not: Sensör lekelerini vizörden göremezsiniz!!!

Dikkat!

Dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta var, hemen onlara da değineyim. Sensör temizliği işlemi çok dikkatli yapılmalı, eğer DSLR konusunda yeniyseniz, muhakkak yardım alınız. İkinci en önemli nokta ise temizlik işlemini tam dolu bir pil ile yapılmasıdır. Tam dolu bir pil kullanmazsanız, pil bittiğinde perde kapanır ve temizlik için kullandığınız araç gereç sensöre zarar verebilir. Üçüncü en önemli nokta ise temizlik için kullanılan araç gereçtir. Sensör temizliği dikkat ve bilgi gerektirir, herhangi bir şeyle sensör temizliği yapamazsınız. Bunun için hazırlanmış özel ve kaliteli setlerden kullanın. Ne olduğunu bilmediğiniz kimyasal maddeleri (kolonya, aseton vb..) kesinlikli kullanmayınız. Lensleri temizlemek için kullandığınız setler, sensör temizliği için uygun değildir, o setlerle sensör temizlemeyiniz. Sensör temizliğinin temelinde, sensördeki tozları almak vardır, bu yüzden lens temziliği yapar gibi sürterek temizleme yapmayınız, toz parçalarını almaya çalışın.

Gerekli araç gereç ve temizlik

Sensör temizliği için değişik yöntemler kullananlar var, fakat sorun yaşamamak için kaliteli setleri kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.
Temizlik yaparken genelde iki sistem kullanılır. Bunlardan ilki stamp yöntemi. Bu yöntem, sensördeki toz parçalarını dokunarak almak üzerine kurulu. en uygun ürün ise “dust – aid” isimli ürün. Türkiye’de bulabileceğiniz ürünün Kullanım videosu aşağıda :

İkinci yöntem ise silme yöntemi. Bu yöntemle sensör özel solüsyonla ve bez ile sağa ve sola hareketlerle silinir. Video aşağıda.

Bunlar dışında, solüsyon ve özel setler kullanmadan da temizlik yapabilirsiniz. Bunun için kullanacağımız yegane şey hava. Bunun için basınçlı hava spreyi kullanabilirsiniz. Sensöre dokunmadan kuru hava sıkarak tozları temizlemeniz mümkün. Son çare ise, Hayyam Pasajı’na gidip, sensörünüzü temizletmek.