Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

Ucuza hareket kazanın “Egg timer / mutfak zamanlayıcısı”

Genelde sabit olan time lapse (zaman atlamalı fotoğrafçılık) çalışmalarımıza hareket katmak için bazen çok fazla para harcamak gerekiyor. Fakat bugün size, çok az para ve biraz da emekle time lapse çalışmalarınıza nasıl hareket katacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Kullanacağımız ürünün adı “Egg timer” (mutfak zamanlayıcısı)

egg-timer-timelapseturkiyeMutfaklarda kullanılan bir tür zamanlayıcı olan egg timer(mutfak zamanlayıcısı), mekanik bir yapıya sahip. Üzerinde 60 dakikaya kadar ayar yapılabilen göstergeler bulunuyor. Örneğin fırına börek attık ve bu böreğin fırında 20 dakika kalması gerekiyor. Egg timer’ı 20 dakika getirip bir köşeye bırakıyoruz. 20 dakika boyunca yavaşça hareket eden egg timer, 20 dakika sonunda zil çalarak bizi uyarıyor. Kısaca çalışma mantığı bu. Bizi ilgilendiren kısmı ise, mekanik yapısı ve yavaş hareketi.

Peki nasıl yapacağız?

Öncelikle bir egg timer bulmalıyız. Burayı tıklayıp nereden bulacağınıza bakabilirsiniz. Sonra da biraz işçilik uygulayıp, üzerine kamera bağlanabilir hale getirmeniz gerekecek.

Egg timer’lar (mutfak zamanlayıcısı), genelde çok sağlam yapıda olmazlar, bu nedenle egg timer üzerine DSLR bağlamak çok mantıklı olmayacaktır. Egg timer ile gopro tarzı kameralar kullanmak çok daha mantıklı olacaktır. Ve son olarak, egg timer’la 60 dakika sınırınız olduğunu unutmayın. Daha fazla süreler için motorize bir ring’e ihtiyacınız var

Nasıl yapıldığını anlatan video aşağıda.