Optiğin büyülü dünyası “Tilt-Shift” ve Time Lapse

Ara 15, 2011 Yorum yok

Çektiğimiz fotoğraflara derinlik katan şey net alan derinliğidir. Daha doğrusu fotoğrafın çekiciliğini, etkisini belirleyen en önemli faktörlerdendir alan derinliği. Bizler fotoğraf çekerken diyafram kontrolü ile derinliğimizi arttırıp, azaltabiliriz. Aslında derinliğe etkimiz klasik objektiflerle ancak bu kadardır. Fakat özellikle mimaride kullanılan ve fiyatı diğer objektiflere oranla daha pahalı olan tilt-shift objektifler bizi klasik alan derinliğinden kurtarıp, farklı odaklar ve alan derinlikleri ile masalsı bir oyuncak, lego, minyatür dünyasına sokuyor. Önce bu objektiflerle yapılmış birkaç görsel izleyelim, sonra devam ederiz.

Örnek videoyu izlediyseniz devam edebiliriz. Sizin de gördüğünüz gibi tilt-shift dediğimiz değişken odaklı objektiflerle yapılan şeyler gerçekten masalsı ve gerçek üstü. Sanki videoda hareket eden nesneler bir oyuncak dünyasının parçası gibi duruyor.

Peki nasıl oluyor da oluyor, nedir bu tilt-shift denen büyücü asası?

 

Yanda da gördüğünüz gibi tilt-shift lensler eğilip bükülebilen bir gövdeye sahip. Bu sayede klasik objektifler gibi dik bir odaktan ziyade objektif gövdesinin izin verdiği ölçüde odağımızı, alan derinliğimize müdahale ederek değiştirebiliyoruz. Bu sayede ortaya sürekli tekrarladığım gibi masalsı bir dünya çıkıyor. Tabi bu işin bir de maliyeti var 200-300 dolardan başlayıp 10000 ve daha fazlasına bu lenslerden bulabiliyorsunuz.

 

 

 

Peki bu lensin amacı bize masalsı bir dünya sunmak mı?

Elbette hayır. Asıl amacı mimari çekimlerde kullanılan lensin ortaya çıkardığı distorsiyon ve perspektif bozulmalarını kısmen azaltmak. Amacından bahsetmişken bu lenslerin atası olan körüklü Sinar‘lardan bahsetmesek ayıp olur. Perspektif bozulmalarını düzeltmek için kullanılan profesyonel kamera sinar’dır. Fakat tilt-shit lenslerle beraber Sinar benzeri efektlere son kullanıcılar da ulaşabilmiştir. Kısacası Sinar olsun, ucuz pahalı tilt-shift lensler olsun, bunların hepsi gözümüzün mükemmel kabiliyetine ulaşabilmek için ortaya çıkmıştır. Hepimiz mimari çekim yapmadığımıza göre, biraz eğlenmenin ve hayal gücümüzün derinliklerinde gezinmenin kimseye zararı olmayacağı düşüncesindeyim.

 

 

Fazla teknik detaya girmeden tilt-shift lensleri anlattıktan sonra ana konumuza, yani tilt-shift lensler ve time lapse ilişkisine dönebiliriz. SLR makinelerimize bağlı klasik objektif yerine tilt-shift lens kullandığımızda neler oluyor, nasıl bir dünya ortaya çıkıyor örneklerimizde görelim. Zaten görselleri seyrettikten sonra, ikisi arasındaki ilişkiyi yazıya dökmek gerekmeyecek.


Time lapse bilgileri

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “Optiğin büyülü dünyası “Tilt-Shift” ve Time Lapse”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.