Magic Lantern nedir?

Oca 13, 2013 Yorum yok

Bu konu CanonNero Trigger - İsviçre çakısı değil, Türk çakısı. Devamını oku... » kullanıcılarını ilgilendirmektedir ve yapacağınız değişiklikler fotoğrafTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » makinanıza zarar verebilir!

Magic Lantern, Canon makinalarda bir takım değişiklikler yapıYapı, inşaat "time lapse" çalışmalarına büyük çözüm İKM!. Devamını oku... »p, makinanızdan daha fazla verim almanızı  sağlayan ve makinanıza ek özellikler kazandıran bir programcıktır.  Aslına bakarsanız programcıktan ziyade bir tür firmware hackDSLR fotoğraf makinesine basit "hack"ler!. Devamını oku... »‘tir. Ortaya çıkışı 5D Mark IIMagic Lantern nasıl yüklenir (Videolu Canon 550D için). Devamını oku... » ile olmuş, daha sonra 500DMagic Lantern nasıl yüklenir (Videolu Canon 550D için). Devamını oku... », 550D,600DMagic Lantern nasıl yüklenir (Videolu Canon 550D için). Devamını oku... »,50DMagic Lantern nasıl yüklenir (Videolu Canon 550D için). Devamını oku... »,60DMagic Lantern nasıl yüklenir (Videolu Canon 550D için). Devamını oku... » gibi makinalara yayılmıştır. 7D, 5D Mark III, Eos M, 1100D, 5D classic gibi modeller için de test çalışmaları yapılmaktadır.

Timelapseturkiye"Finding Portland" ile görsel şölen!. Devamını oku... ».com takipçilerini ilgilendiren kısmı ise, makinanızda bulunmayan intervalometre (zamanlayıcı, tetikleyiciTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... ») özelliğini cihazınıza kazandırmasıdır. Böylece yukarıda saydığım makinalardan birini kullananlar ekstradan intervalometre almaktan kurtulacaklar. Bunun dışında cihazına kattığı özellikler aşağıda :

H.264 kodlayıcı için Bitrate ayarı(QScale parametresi)
Fazla aydınlık/karanlık bölgeler için Zebra çizgileri
Spotmeter, histogram
Kırpma çizgileri (16:9, Cinematik, Balıkgözü)
IntervalometerZaman aralıklı çekimler ve intervalometre. Devamını oku... » (normal ya da hdrYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... »
Tuzak Çekim: odak alanına birşey geldiğinde fotoğraf çeker
LCD üstü yüz sensörü ile temassız fotoğraf çekimi
Sıralı odak çekimi
Stack focus (Sadece Canlı Önizlemede)
LensOptiğin büyülü dünyası "Tilt-Shift" ve Time Lapse. Devamını oku... » veri hesabı
Ses düzeyi göstergesi
Manual audio gain, selectable input source, disable AGC and digital filters
Ayarlanabilir ses seviyesi, ses kaynağı seçimi(gövde mik. ya da harici mik.), oto ses seviyesi (AGC) ve dijital filtreleri kapatabilme
Display timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » remaining during videoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » recording
Videoda kalan zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » göstergesii
CMOS sıcaklığı, ekran görüntüsü, işlem logları
ISO ve çekim hızı için ince ayar; ayrıca 25.600 ISO
Kelvin beyaz dengesi
Clean LiveView display without any overlays (selectable)
ISO, enstantaneTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » ve kelvin beyaz dengesi için isteğe bağlı otomatik ayar
HTP, ALO ve kontrast gibi bazı faydalı ayarlarına hızlı erişim

Başka neler yapıyor Magic Lantern?

– LiveView ekranına profesyonel video kamerada olan histogram, zebra, waveform, false color, beyaz dengesi vs gibi bilgileri ekliyor.
Aşağı yukarı şöyle bir ekran görüntüsü oluyor:
http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20110821193849/magiclantern/images/thumb/b/b8/Zebras.jpg/360px-Zebras.jpg

– CBR değeri değiştirme. Normalde 48-60 Mbit sıkıştırma ile kaydedilen videoyu kartınız destekliyorsa 3x kadar kaydedebiliyor. (Yaklaşık 150Mbps)

1.4x CBR ile çekilmiş örnek:

 

FPSFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » değiştirme. 24,30,60 fps dışında 1 fpsye hatta 0.25fps ile kayıt yapılabiliyor. Özellikle gece çekimlerinde time lapseAvrupa'nın önemli binalarına "time lapse" bakışı "Nightvision". Devamını oku... » kullanımı için çok iyi bir çözüm. FrameIphone, Android Time Lapse cebinizde!. Devamını oku... » rate düştüğü için olsa gerek makineye fazla ışık giriyor ve ISO yu yükseltmenize gerek kalmıyor. Fakat bu özellik aktif oldugunda shutter speed devre dışı kalıyor.

4 FPS ile çekilmiş örnek:


– HDR Video. Aslında bahsedilen HDR olayı cok tatminkar değil. Firmware in yaptıgı 30fps kaydın 15 frameini 100 iso da 15 frameini ise 800 isoda çekip sonra postta birleştirerek HDR bir video vermek. Ama aslında video 15fps den 30fpsye yükseltilmiş oluyor. Video cok hareketli ise bulanıklık oluşuyor.

– Invervalometre (Time lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... »). Canon’un shutter ömrüShutter (perde) ömrü ve time lapse ilişkisi. Devamını oku... »ne güvenmediğinden olsa gerek lütfedip makinelerine bu özelliği koymadığı, onun yerine kendisinin ürettiği 150-200$lık remote control ünitesi almanıza gerek kalmıyor. Tamamen aynı mantıkla çalışıyor. Belirli aralıklarla fotoğraf çekiyor. HDR modu açıksa HDR time lapseYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... » yapmanıza da izin veriyor. Yine bu özelliğin yanında BULB modu da geliyor. 24 saate kadar pozlama yapabiliyorsunuz. Time lapse- slow motionFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » gibi zaman eğme-bükme-hızlandırma işlemlerini sevdiğim için en çok kullandığım özellik.

Özcan Çelik’in çalışması

 

Başka neler var peki?

– Rack Focus: Sadece AF lensler ile çalışan, focus noktalarını firmware üzerinden belirleyip, sonra play eder gibi focus yapmanızı sağlayan bir özellik.

– Stack focus: Birden fazla focus noktası belirleyip, farklı focus noktalı fotoğraflar elde etmek için kullanılıyor. Daha çok macro fotoğrafçılıkta çiçeğin,böcegin heryerini net göstermek için kullanılıyor bildiğim kadarıyla.

-Trap Focus: Çekmek istediğiniz obje focus alanına girdiğinde kameranın otomatik olarak foto çekmesini sağlıyor.

– LCD Remote Shot: Kameraya dokunmadan kameradaki proximity sensorü trigger olarak kullanıp fotoğraf veya video çekmeyi sağlıyor. Özellikle uzun pozlama fotoğraf çekerken kameranın titrememesi açısından çok faydalı. Ayrıca 3 ayrı hassasiyeti var. Yani her elinizi kameranın arkasına yaklaştırdığınızda çekmiyor. Örneğin “wave” modunda kameranın arkasından elinizi 3 kere geçirtmeniz gerekiyor.

– Audio Remote Shot: Ses yüksekliğine göre yine kameraya dokunmadan fotoğraf/video çekmenizi sağlıyor. Ses hassasiyetine göre ayarlanabiliyor 1-10 arasında. Basit olarak sesle kontrol gibi bir şey.

– Motion Detect: Kameranın önünden herhangi birşey geçtiğinde ya da ışık değiştiğinde otomatik olarak fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Tabi bu özelliğin de hassasiyet değerleri var. Örneğin bir yıldırımı yakalamak için kullanmak istiyorsanız yine o ışık değişimine göre hassasiyeti ayarlayabiliyorsunuz.

-Silent Picture: Perdeyi kullanmadan fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Bu özellik açık ise deklanşöre yarım bastığınızda kameraya .422 uzantılı bir dosya atıyor. Çektiğiniz fotoğraf video boyutu kadar oluyor fakat örneğin 2×2 modunda 3000x1400px boyutunda fotoğraf alabiliyorsunuz. Magic Lantern sitesinde ilgili bölümde “422toimage” adlı bir program ile bu dosyaları JPG e çevirebilirsiniz.

-Ghost Image: Daha önce çektiğiniz fotoğrafın, yeni çekecek olacagınız video/fotoğraf ile tam oturup oturmadıgını kontrol etmenizi sağlıyor. Ekranda %50 transparan değerinde önceki fotoğrafınızı gösteriyor, böylece yeni çekeceğiniz video/fotoğrafın önceki ile oturup oturmagını kontrol edebiliyorsunuz.

Not: Yazılım kart üzerinden çalıştığından cihaza zarar verme olasılığı çok az ama yine de dikkat edin!

Bir sonraki yazıda “Magic Lantern” kurulumunu anlatacağım.

 

Magic Lantern’in ana sayfası http://www.magiclantern.fm/ adresidir. Türkçe bilgi istiyorsanız http://magiclantern.wikia.com/wiki/Unified/Install/TR adresine bakabilirsiniz.

Kaynaklar :

Özcan Çelik’in ML hakkındaki yazısı : http://www.ilkercanikligil.com/forum/discussion/25/magic-lantern/p1

Ömer Gökyar’ın ML yazısı : http://www.omergokyar.com/magic-lantern-canon-550d-incelemesi.htm

Donanım haber’de Ml hakkındaki bilgiler : http://forum.donanimhaber.com/m_45193628/mpage_1/key_/tm.htm

 

 

 

 

Magic Lantern Yazıları

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.
Bunları da okumak isteyebilirsinizclose