Samanyolu’nu görebilmek “Canon 60Da”

Tem 01, 2012 Yorum yok


Meraklı olalım yahut olmayalım, gökyüzü çekimleri, inanılmaz yıldız ay fotoğrafları hepimizi etkilemekte ve seyrederken kendi kendimize “nasıl çekiyorlar yahu” dememize neden olmakta. Gerçekten de nasıl oluyor, nasıl çekiyorlar sorusunun cevabı Canon’un Eos 60Da modelinde gizli. Hemen parantez açıp bu modelin Eos 60D ile bir ilgisi olmadığını ve D harfinden sonraki “a” harfinin de “astronomi” anlamına geldiğini belirteyim.

Biraz daha detaylandırırsak, elimizdeki dslr makinalarla bir noktaya kadar gökyüzünü fotoğraflayabiliyoruz fakat bir noktadan sonra yüksek noise ve diğer problemler daha da ileri gitmemizi engelliyor. İşte tam bu noktada Canon eos 20da’nın devamı olan eos 60da yardımımıza koşuyor ve astronomi tutkunlarına evreni gerçek renkleriyle fotoğraflama imkanı veriyor. Düşük noise oranına sahip 60da’da 18 megapiksel çözünürlüklü bir APS-C tip CMOS görüntü sensörüne yer verilmiş. Canon EOS 60Da fotoğraf makinesinin özellikle astronomi tutkunları için geliştirilmiş olan kızılötesi blok filtresi normal bir Canon DSLR fotoğraf makinesine kıyasla üç kat daha yüksek hidrojen-alfa ışık hassasiyeti sağlıyor. Peki bu ne demek? Şu demek, gözümüzün göremediği dalga boylarını da fotoğraflayabiliyoruz.

Time lapse araç gereçleri, Time lapse genel bilgiler

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.