Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

Brinno TLC200 time lapse – stop motion kamera

Shutter ömrü canınızı sıkıyorsa, DSLR’dan anlamam diyor ve fiyatı uygun bir time lapse çözümü arıyorsanız Brinno TLC200 tam size göre bir time lapse kamera.

Çok küçük boyutlara sahip olan Brinno, 4 adet AA kalem pille çalışıyor (dilerseniz mini usb girişi ile 5v dc ile kullanmanız da mümkün) ve bu dört adet pille 1 saniye interval kullanılarak 3.5 gün boyunca 1280*720 çözünürlükte jpg kare alabiliyor dolasıyla elde ettiğiniz videonun çözünürlüğü de 1280*720 oluyor. Üstelik bu kareleri birleştirip video haline getirmek için uğraşmanıza gerek yok, cihaz bunu kendi yapıyor.

brinno2-timelapseturkiye32 GB’takadar SD – SDHC kart desteği de olan bu cihazın özellikleri saymakla bitmiyor üstelik. Ayrıca almanız gereken kablolu tetikleyicisiyle (Shutter Line kutusundan çıkmıyor) stop motion işlerinizde de kullanmanız mümkün. İntervalometre özelliklerine gelirsek eğer 1 saniyeden 24 saate kadar ayar yapmanız mümkün, bu da oldukça yeterli.

Sonuç olarak

Time lapse kullanan kişinin elinin altında olması güven verebilir fakat profesyonel işlerde bu kamerayı kullanmak çok sağlıklı sonuçlar ortaya çıkarmayacaktır. Çünkü 1280*720’lik bir çözünürlük her ne kadar HD kabul edilse de DSLR makinalarda elde ettiğimiz çözünürlüğün yanından bile geçmez. Dolayısıyla çözünürlük yönünden çok başarılı diyemeyiz.

Bir tür web kamerası görüntüsüne sahip cihazın manuel ayara izin vermemesi de eksi bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Cihazı deneme şansım olmadı ama otomatik ayarlar karşımıza flicker sorunu olarak çıkacaktır.

Kutu içeriği bana biraz yetersiz geldi. Lakin üreticinin shutter line dediği kablolu tetikleyici, geniş açı lens (üzerindeki lens 59 derecelik bir görüş açısına sahip), su geçirmez kılıf, bisiklet tutucu, hareket sensörü, çanta sonradan para ödeyerek alınabiliyor. Keşke kutu içeriğine en azından tetikleyici eklenseydi.

En çok hoşuma giden özelliği güç yönetim sistemi oldu. Lakin 4 pille 3.5 gün boyunca 310.000 kare çekmesi gerçekten çok güzel.

Daha çok amatörlere yönelik olan ürünün fiyatı 250-300 $ aralığında.

Üretici sayfası : http://www.brinno.com/