Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

TimeScapes ve sonrası

Burada Timescapes filminde bahsetmiştim. Yayınlanmadan önce izlediğimiz fragmanlar bize efsane bir yapımın yolda olduğunu söylüyordu. Ve daha fazla dayanamayıp pek de legal olmayan bir yolla 48 dakikalık yapımı izledim ve şimdi ilk izlenimlerimi sizinle paylaşacağım.

Öncelikle görsellerin şahane olduğunu ve 4k çekildiğini belirtmekte fayda var. 4k video sıkıntısı yaşayan ve güzel müziklerle desteklenmiş bir şeyler seyretmek isteyen biri için, dev ekranda 48 dakikalık bir şölen demek Timescapes. Film boyunca time lapse tekniği ile çekilmiş görüntüler normal görüntülerle desteklenmiş fakat ben, bir time lapse sevdalısı olarak bunu çok hoş karşılamadım ve sanki bir açığı kapatma çabasıymış gibi hissettim. Her ne kadar normal görüntülerle time lapse görüntüler arasında bir bağ kurulmaya çalışılsa da bu durumu fazlasıyla yadırgadım. Bir diğer konu da sanki her sıkıntıya düşüldüğünde bir ağaç, taş arkasında verilen, bazı zamanlarda anlamsız kaçan bol yıldızlı gökyüzü görüntüsü (Canon EOS 60da ile çekilmiş sanırım). Görsel olarak güzel fakat “bu görüntüyü de kullanalım, heba olmasın” tadında verilmiş gibi.

Beni etkileyen sahnelere de kısaca değineyim. Öncelikle akarsu boyunca yapılmış bir çekim var ki inanılmaz güzel olmuş. Bolca gökkuşağı gördüğümüz sahneler de leziz. Hele gündüz gözüyle gökyüzünde yıldızları görebildiğimiz sahneler hem görsel hem de teknik açıdan oldukça başarılı olmuş. Yerden balonların kalktığı sahne, devasa uydu antenlerinin gökyüzü ile yaptığı dans ve bir dans festivalindeki görüntüler ve o görüntülerdeki güzel kızlarla yapım izlenmeye değer, özellikle de evinde güzel bir ses ve video sistemi olanlar muhakkak izlemeli.