Time lapse tek başına yeterli mi?

Oca 02, 2017 Yorum yok

Uzun bir aradan sonra tekrar beraberiz. Bu yazımızda “time lapse” in tek başına yeterli olup olmadığını ele alacağız.

Kişisel fikrim yeterli olmadığı yönünde. Her ne kadar time lapse tekniği ile hazırlanmış videolar izlemek zevkli olsa da, eğer ek görüntülerle (hava çekimi, hyperlapse, detay çekimleri, röportajlar) desteklenmezse bir noktadan sonra sıkıcı hale gelebiliyor. Kısacası çekilen fotoğrafları birleştirmek yeterli değil, yardımcı görüntülerle desteklenen prodüksiyonların izlenebilirliği çok daha iyi oluyor.  Aşağıdaki örneğe bakınız.

 

İKM Prodüksiyon tarafından hazırlanan bu video, time lapse, hareketli time lapse, hava çekimleri, röportajlar ve detay çekimleriyle beraber hazırlanmış. Süloğlu Rüzgar Santrali’nin tanıtım filmi olma özelliğini gösteren videonun içerisinde ayrıca bir rüzgar santralinin kısaca nasıl yapıldığı da anlatılıyor. Dolayısıyla böyle bir çalışma (diğer videolarla desteklenmiş nihai video) izlenebilirliği arttırdığı gibi, videonun kullanım alanını da genişletiyor. Fakat bu işin getirisi olduğu kadar götürüsü de var. bu tür bir video için daha fazla zaman, emek ve para harcamak durumundasınız.

Time lapse

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.