Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

Kompakt fotoğraf makinesi ile time lapse yapmak

DSLR fotoğraf makineniz yok ve hatta ona yapacak bir yatırımınız da yok diyelim.

Fakat elinizde günlük kullanıma ayırdığınız, çantanızda, cebinizde taşıyabildiğiniz küçük kompakt makineniz var.

Time lapse yapabilir misiniz?

Elbette!!!

Not: Bu konu Canon marka kompakt makinelerle ilgilidir!

Peki içerisinde bir intervalometre bulunmayan hatta harici intervalometreleri de desteklemeyen kompakt makinenizi nasıl olacak da time lapse tekniğini uygulayabilir hale getireceksiniz?

Canon CHDK (Canon Hack Development Kit)

Canon CHDK açılımında da gördüğünüz gibi, Canon kompakt makinelerde kullanılan ve fotoğraf makinenize ekstra özellikler katan bir tür programcık. (DSLR makinelerimizde kullandığımız magic lantern’ın kompakt versiyonu diyebiliriz).

timelapseturkiyeBu programcık ile raw fotoğraf çekmeyen makinenizi çeker hale getirebilir, pil ömrünüzü yüzde olarak görebilir, enstantane ve diyafram değerlerinin sınırlarını genişletebilir, motion dedection özelliği ile kameranızı harekete duyarlı çekim yapabilir hale getirebilir, ve hatta Bracketing özelliği ile kompakt makinenizle HDR fotoğraflar çekebilirsiniz ve tabi bizim konumuz olan intervalometre özelliği ile time lapse tekniğini uygulayabilirsiniz. Benim şu an söyleyebileceğim özellikler bunlar ama bundan çok ama çok daha fazlası CHDK ile geliyor, emin olun. Kod yazmaktan anlarım diyorsanız kendi kodlarınızı yazıp, makinenize ekstra özellikler eklemek de sizin elinizde ayrıca.

Peki nasıl yapacağım?

Heyecanlanmayın, CHDK uygulamak için makinenizin uygun olması gerekiyor.

http://mighty-hoernsche.de/ adresindeki sol taraftaki listede makinenizin modelini görüyorsanız kuruluma geçebiliriz.

Kurulum

1- Yukarıdaki linkten uygun dosyayı indirin
2- SD kartınızı PC’ye bağlayıp indirdiğiniz dosyayı zipten çıkartıp, çıkan klasörü SD kart içerisine atın (dcim klasörünün olduğu yere, dcim klasörünün içerisine değil)
3- Makinenizi play konumunda açın. Sonra menu tuşuna basacaksınız. Firmware Update diyerek açılan pencereye tamam deyin. Bu kadar:) Artık CHDK dünyasına girdiniz.

Not: Makinenizi kapatıp açarsanız orijinal firmware dönecektir. CHDK kullanmak istediğiniz her seferde 3. adımı tekrar etmelisiniz.

Detaylı bilgi ve tecrübeler için bu adresi takip edebilirsiniz : http://forum.donanimhaber.com/m_25931039/tm.htm
Burası da wiki sayfası : http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Aşağıdaki video da işinize yarayacaktır