GoPro CineForm Studio – Daha kolayı yok!

Şub 21, 2013 Yorum yok

Zaman zaman time lapse (zaman atlamalı çekim) tekniğini uygularken kullandığımız programların üzerinden kısaca geçiyorum. Bugün anlatacağım programın adı da “GoPro CineForm Studio”. İsminde geçen “GoPro” ibaresine takılmayın, aslında GoPro’lar için yapılmış bu programı GoPro’su olmayan kullanıcılar da kullanabilir.

Programın en büyük özelliği, time lapse uygulamalarını inanılmaz derecede kolay hale getirmesi. Örneğin After Effetcs, Qtime gibi programlarda export işlemleri video formatlarından anlamayan kullanıcılar için çok karışıkken GoPro CineForm Studio’da bu işlem çok basite indirgenmiş ve kafa karıştırmıyor.

cineform1-timelapseturkiye

Program iki bölümden oluşuyor, “import & convert” ve “Edit”

Import & convert bölümünden, imajları içeri alıp, kolayca time lapse haline getirebiliyorsunuz.

Edit bölümünden ise renk, beyaz dengesi, kesme ve 3D işlemleri yapılabiliyor. 3D dedim lakin aslında programın en önemli özelliği 3D işlemlerini yapabilmesi ama konumuz 3D olmadığı için bu konuya değinmeyeceğim, merak edenler o bölümleri de kurcalayabilirler.

Programın bir diğer özelliği de bünyesinde “deflicker” bulundurması. Tek bit tıklamayla flicker sorununu halledebiliyorsunuz.

Yazının başında da söylediğim gibi program, time lapse işlerini çok kolay bir hale getiriyor. Programı açıp,  “import new files” diyerek içeri fotoğraflarınızı alıyorsunuz, ardından “advanced settings” e tıklayıp çözünürlük, FPS, kalite, format gibi ayarları yapıyorsunuz, “add to clip conversion list” deyip, videomuzu kuyruğa atıp,  “convert all” diyerek çevirme işlemini bitiriyoruz. Daha sonra elde ettiğimiz videoyu programda “edit” bölümünü seçip içeri alarak, renk ve diğer ayarlamaları yaparak son haline kavuşturabiliriz.

 

Programı http://gopro.com/3d-cineform-studio-software-download/ adresinden ad-soyad ve e-posta bilgilerini girerek indirebilirsiniz. Programın windows ve Mac sürümleri mevcut.

 

Kullanım videosu

 

cineform2-timelapseturkiye

 

cineform3-tiemlapseturkiye

 

Time lapse software

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.