Kompakt fotoğraf makinesi ile time lapse yapmak

Eki 01, 2014 Yorum yok

 

 

 

DSLRFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » fotoğrafTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » makineniz yok ve hatta ona yapacak bir yatırımınız da yok diyelim.

Fakat elinizde günlük kullanıma ayırdığınız, çantanızda, cebinizde taşıyabildiğiniz küçük kompakt makineniz var.

Time lapseTimeScapes ön sipariş!. Devamını oku... » yapabilir misiniz?

Elbette!!!

Not: Bu konu CanonCanon eos / Nikon hata kodları ve çözümleri. Devamını oku... » marka kompakt makinelerle ilgilidir!

Peki içerisinde bir intervalometre bulunmayan hatta harici intervalometreleri de desteklemeyen kompakt makinenizi nasıl olacak da timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » tekniğini uygulayabilir hale getireceksiniz?

Canon CHDK (Canon HackDSLR fotoğraf makinesine basit "hack"ler!. Devamını oku... » Development Kit)

Canon CHDK açılımında da gördüğünüz gibi, Canon kompakt makinelerde kullanılan ve fotoğraf makinenize ekstra özellikler katan bir tür programcık. (DSLR makinelerimizde kullandığımız magic lantern’ın kompakt versiyonu diyebiliriz).

timelapseturkiyeBu programcık ile raw fotoğraf çekmeyen makinenizi çeker hale getirebilir, pil ömrünüzü yüzde olarak görebilir, enstantaneTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » ve diyafram değerlerinin sınırlarını genişletebilir, motion dedection özelliği ile kameranızı harekete duyarlı çekim yapabilir hale getirebilir, ve hatta Bracketing özelliği ile kompakt makinenizle HDRYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... » fotoğraflar çekebilirsiniz ve tabi bizim konumuz olan intervalometre özelliği ile time lapse tekniğini uygulayabilirsiniz. Benim şu an söyleyebileceğim özellikler bunlar ama bundan çok ama çok daha fazlası CHDK ile geliyor, emin olun. Kod yazmaktan anlarım diyorsanız kendi kodlarınızı yazıp, makinenize ekstra özellikler eklemek de sizin elinizde ayrıca.

Peki nasıl yapacağım?

Heyecanlanmayın, CHDK uygulamak için makinenizin uygun olması gerekiyor.

http://mighty-hoernsche.de/ adresindeki sol taraftaki listede makinenizin modelini görüyorsanız kuruluma geçebiliriz.

 

 

 

Kurulum

1- Yukarıdaki linkten uygun dosyayı indirin
2- SD4k nedir, nasıl yapılır, nasıl seyredilir?. Devamını oku... » kartınızı PC’ye bağlayıp indirdiğiniz dosyayı zipten çıkartıp, çıkan klasörü SD kart içerisine atın (dcim klasörünün olduğu yere, dcim klasörünün içerisine değil)
3- Makinenizi play konumunda açın. Sonra menu tuşuna basacaksınız. Firmware Update diyerek açılan pencereye tamam deyin. Bu kadar:) Artık CHDK dünyasına girdiniz.

Not: Makinenizi kapatıp açarsanız orijinal firmware dönecektir. CHDK kullanmak istediğiniz her seferde 3. adımı tekrar etmelisiniz.

Detaylı bilgi ve tecrübeler için bu adresi takip edebilirsiniz : http://forum.donanimhaber.com/m_25931039/tm.htm
Burası da wiki sayfası : http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK

Aşağıdaki videoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » da işinize yarayacaktır

Time lapse

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.
Bunları da okumak isteyebilirsinizclose