Şimşeği yakalamak “Lightning Trigger / Strike Finder”

Şub 08, 2013 Yorum yok

Konu dışı bir konuyla yine karşınızdayım. Bu kez “şimşek fotoğrafı nasıl çekilir” sorusuna cevap arayacağız.

Peki gerçekten nasıl çekilir şimşek fotoğrafı?

Araştırma yaptığınızda madde madde anlatımlara rastlarsınız. “Tripodu şöyle koyun, diyaframınız şu açıklıkta olsun, enstantane de böyle olsun, sonra deklanşöre basın” gibi. Tabi zamanı da unutmamak gerekir, tek bir şimşek fotoğrafı için çok fazla zaman ve emek harcamanız gerekir.

Peki ben size, “o kadar uğraşmanıza gerek yok” desem?

lightning-trigger2-timelapseturkiye“Lightning Trigger /Strike Finder”

DSLR makinanıza bağlayıp kullanabileceğiniz bu aletle çok güzel şimşek fotoğrafları yakalamanız mümkün. Cihazdan çıkan kabloyu, tetikleyiciyi bağladığınız yere bağlayorsunuz, çalışma mantığı da tetikleyiciye benziyor zaten. Tetikleyici zamana göre çekim yaparken, lightning trigger, ışığa göre çekim yapıyor. Yani cihaz, parlak ışık gördüğü anda “çat” diye çekiyor fotoğrafı, dolayısıyla beklemeye gerek kalmıyor. Hatta bu güzel sistemi makinanıza bağlayıp tüm şimşekleri bir araya getirip, sadece şimşeklerden oluşan bir time lapse çalışması yapmanız bile mümkün (güzel fikir).

Bu cihazlar sadece şimşek fotoğrafı da çekmiyor. Mesela lazer özelliği ile hareket anında çekim yapabiliyor. Aşağıdaki örnekteki suya düşen damla fotoğraflarına bir bakın.

Cihaz intervalometre olarak da kullanılıyor, dolayısıyla time lapse çalışmalarında da kullanabilirsiniz.

Ürünün fiyatı 200-300 $ arası, buyrun videosu da aşağıda.

Bu da çalışma videosu

Konu dışı bilgiler

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “Şimşeği yakalamak “Lightning Trigger / Strike Finder””

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.