Time lapse hesaplamaları (Yeni!)

Oca 27, 2013 Yorum yok

Önceki bir yazımda time lapseProfesyonel timelapser neler kullanır?. Devamını oku... » ve zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » aralıklarını anlatmıştım. Bu yazıda bir adım öteye gidip hesaplamaları ve hesaplama araçlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

TimeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » yaparken kadraj ve görsellik dışında çalışmamızı gerektiren en önemli unsur zamandır. Eğer zamanı ve zaman aralıklarını iyi ayarlayamazsak sonuçta ortaya çıkacak videoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » istediğimiz etkiye sahip olmayabilir.

Zaman dediğimizde üzerinde durmamız gereken birkaç başlık var.

Şimdi detaylı inceleyelim.

Interval (zaman aralığı) : Kısaca iki fotoğrafOptiğin büyülü dünyası "Tilt-Shift" ve Time Lapse. Devamını oku... » arasındaki zaman aralığı diyebiliriz.  Bu değer saniye olabileceği gibi, saat, gün, hafta hatta yapıYapı, inşaat "time lapse" çalışmalarına büyük çözüm İKM!. Devamını oku... »lan işe göre yıl bile olabilir (küresel ısınma araştırmaları). Zaman aralığı konuya göre belirlenir, trafikTime Lapse "konu hakkında bilgi edinmek". Devamını oku... » gibi hareketli sahneler çekilirken akıcılığı sağlamak için kısa zaman aralıkları kullanılabilirken, bitki hareketleri, uzun süreçli doğal olaylar için uzun zaman aralıkları kullanılır.  Yardımcı olsun diye örnekleri daha önceki bir yazımda anlatmıştım. Dediğim gibi bu tamamen kişi ve konu arasındaki ilişki sonucunda ortaya çıkacak bir değerdir. Kesin ve net bir değer söz konusu değildir.

Pozlama süresi: Toplamda harcayacağımız zamana dolaylı olarak etki eden bir diğer unsurdur. Kısa pozlama süreleri çalışmamızın toplam süresini çok fazla etkilemese de, uzun pozlama süreleri (10 dakika, 30 dakika gibi…) toplam süreye etki edecektir.  Pozlamayla ilgili bilgisi olmayanlar için enstantaneTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » değeri olduğunu belirteyim 1/10 – 1/8000 -10”, 20′ gibi.

Kullanılan video formatının özellikleri : Buradaki yazımda konuyla ilgili bir şeyler anlatmıştım. Ülkemizde PALFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » video sistemi kullanılmaktadır. PAL dediğimiz zaman aklımıza 720*576 çözünürlük ve 25 FPSFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... » gelmeli. Yani pal sistemden 1 saniyelik görüntü için 25 kare fotoğrafa ihtiyaç duyacağız.

Sonuçta istediğimiz videonun süresi : En başta belirlememiz gereken değerdir. Konumuz hazırsa ve kafamızda bu konuyla ilgili elde edeceğimiz videonun süresini biliyorsak, hesaplamalar daha kolay olacaktır.  Örneğin 20 saniyelik bir görüntüye ihtiyacımız varsa 25*20 =500 kare fotoğraf çekmeliyiz.  (25, pal sistemde 1 saniyelik görüntü için gereken fotoğraf sayısıdır)

Toplamda harcanacak zaman : interval (zaman aralığı)+ pozlama süresi bize bu değeri verir. Yani time lapse için harcayacağımız toplam süredir. Bir diğer ifadeyle, sonuçta istediğimiz video için harcamamız gereken süredir.

 

Seçtiğiniz ayarlara göre sonuçta elde edeceğiniz videonun sonuçlarını görmek için buraya
Sonuçta elde etmek istediğiniz video süresine göre kullamanız gereken ayarlarla ilgi buraya tıklayınız.

Açılan sayfadaki doldurmanız gereken alanlarla ilgili bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Interval : iki kare arasındaki zaman farkı
format : PAL sistem için 25’i kullanacağız, başka format kullanıyorsanız bu bölümden seçebilirsiniz.
Frames : HDRYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... » çekmiyorsanız 1’i seçeceksiniz.
Event length : Çekim yapacağınız süre (gerçek zaman)
Clip length : Sonuçta elde edeceğiniz videonun süresi

Time lapse hesaplamaları

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “Time lapse hesaplamaları (Yeni!)”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Bunları da okumak isteyebilirsinizclose