Google Earth Engine, çevre ve time lapse tekniği

May 26, 2013 Yorum yok

Time lapse, bir çekim tekniği olmaktan öte artık çevreyle ilgili sorunların gözlenmesinde de kullanılıyor. Daha önceki bir yazımda EIS isimli kuruluşun küresel ısınmanın etkilerini time lapse tekniğini kullanarak nasıl gösterdiğini anlatmıştım. Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Benzer bir çalışma bu kez Google’dan geldi. Google, projede NASA, TIME ve Amerikan Jeoloji Araştırma Enstitüsü ile işbirliği yaparak Landsat uyduları ile çekilen 2 milyon kareyi bir araya getirdi. Google Earth Engine isimli çalışma 1984-2012 yılları arasında çekilmiş fotoğrafları time lapse tekniği kullanarak birleştirdi ve fiziksel değişimleri gözler önüne serdi. Sunulan bu bölgeler arasında ise Dubai’nin Yapay Adalar’ı, Las Vegas’ın şehirleşmesi, Amazon Yağmur Ormanları ve Alaska Columbia Buzulu gibi bölgeler yer alıyor.

Google Earth Engine’e http://earthengine.google.org/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Time lapse

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.