Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

Time lapse mi yaptıracaksınız? Bize danışmadan yaptırmayın!

Time lapse nedir?

 

Time lapse süreç görüntüleme işi olup, ortaya çıkan işin değil, kullanılan tekniğin adıdır aslında. Aylara, yıllara varan süreçlerin bir tür sıkıştırılmış hali gibidir. İki yıl süren bir inşaatın tüm yapılış aşamasını 1 dakikada görmenizi sağlar. Zaman atlamalı çekim tekniği yahut hızlandırılmış video dendiği de olur bu tekniğe.

 

Peki nasıl uygulanır time lapse tekniği?

 

Time lapse tekniğini uygulamanın onlarca farklı yöntemi vardır. Cebinizdeki akıllı telefonlarla bile bu tekniği uygulamanız elbette mümkün. Zaten tarihine bakarsanız fotoğrafçılık tarihi kadar eski olduğunu görürsünüz. Eiffel Kulesi’nin bile time lapse olarak nitelendirilebilecek fotoğrafları vardır. Üstelik bu görüntüler klasik analog görüntülerdir. Kısacası işin teknik çözümlemesi işin en kolay kısmıdır. Olay süreç ve süreç sonrası mutfak yani prodüksiyon kısmıdır.

 

İKM Prodüksiyon time lapse sistemi

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi time lapse, fotoğrafçılıkla ilgili bir tekniktir. Dolayısıyla time lapse tekniğini bir ürün olarak düşünmek hatalı sonuçlara yol açacaktır. Örnekle açıklamaya çalışalım. Şirketinize bir tanıtım filmi çekmek istiyorsunuz diyelim, gidip bir kamera alıp bilgi işlem departmanın eline verip “buyrun çekin” demezsin değil mi? Ya ne yaparsınız, işin uzmanı bir prodüksiyon firmasından destek alırsınız ve onlar da uzmanlık konuları gereği istediğiniz şekilde filminizi hazırlar ve size teslim eder. Time lapse tekniği de böyle bir konudur. Film çekmek için kamera almadığınız gibi, time lapse tekniğini uygulamak için bu işte kullanılan bir sistem, kamera almazsın. Her işin bir uzmanlığı olduğu gibi bu işin de uzmanlığı vardır.

 

Biz onlarca yıllık prodüksiyon ve time lapse tecrübemizle yanınızdayız. Mimar Sinan Güzel Sanatlar fotoğraf mezunu ve onlarca yıllık ulusal kanal deneyimli çalışanlarımızla pek çok prodüksiyona, tanıtım filmine, belgesele imza attık. Bir kez daha yazıyorum “Time lapse tamamen teknik bir konu değildir. İyi bir göz, iyi bir kurgu ister. Lütfen bilgi işlem departmanlarını ve mühendisleri bu konudan uzak tutun”

Time lapse sistemlerinin hepsi, amacı doğrultusunda çalışmak için tasarlanırlar. Yani belli zaman aralıklarıyla (interval) fotoğraf çekmek ve bu fotoğrafları bir sunucuya yedeklemek. İşin teknik çözümlemesi kabaca böyledir. Wifi yahut 3G, 4.5G kullanması, solar panelle yahut şehir cereyanı ile çalışması, montajının yapılış şekli, online takip edilip edilememesi, enerji tüketimi vb. konular müşteriyle ilgili konular değildir. Time lapse hizmeti almak isteyenler bu konuya önem göstermelidir. Bu şekil bir pazarlama yöntemi kullananlardan uzak durulmalıdır.

Müşteriyi ilgilendiren konu, sonuç videonun kalitesi olmalıdır. Bu kaliteyi de belirleyen belli başlı etmenler vardır.


1 – Görüntü Çözünürlüğü

Görüntü çözünürlüğü, kullanılan DSLR kameranın kalitesi ve kullanılan lens ile ilgilidir. Fakat bu iki faktör de maliyetleri önemli derecede değiştiren faktörlerdendir. Günümüz koşullarında 18 + MP bir DSLR kamera 4K ve üzeri görüntü elde etmeniz için yeterlidir. Lens konusu ise biraz daha karışık bir konudur. Aynı odak uzaklığına sahip lensler arasında fiyat olarak büyük uçurumlar vardır. Bu yüzden kullanılan DSLR marka / modelini ve kullanılacak lensi muhakkak sorunuz. Bizden hizmet almasanız bile, bu konu hakkında bize danışmaktan lütfen çekinmeyiniz. Özellikle 18-55 kit lenslerle time lapse uygulaması yapmak isteyenlerden koşarak uzaklaşınız. Çünkü piyasa değeri 150 TL olan, görüntü kalitesi düşük bir lens grubudur. Bu nedenle de başlangıç seviyesi olarak düşünülür ve alınan fotoğraf makinesinin yanında bir nevi hediyedir.


2 – Prodüksiyon yeteneği ve kurgu

Daha önce de bahsettiğim gibi işin mutfak kısmı önemlidir. Prodüksiyon ve kurgu bu işin mutfak kısmıdır. Ancak iyi bir gözle ve konusunda yetişmiş uzman kişilerce çözülebilir bir konudur. Bu konu, kullanılacak alet edevata sahip olmakla ilgili bir konu da değildir ayrıca. Yani bir drone’a sahip olmak iyi hava görüntüleri çekmek anlamına gelmediği gibi, kameraya sahip olmak da kaliteli videolar çekmek anlamına gelmez. İKM Prodüksiyon, bir prodüksiyon firmasıdır. Ulusal kanallarda yayınlanmış ve halen yayınlanan pek çok yapım İKM Prodüksiyon ekibi tarafından hazırlanır. İKM Prodüksiyon, Türkiye’yi long term yani uzun süreli time lapse tekniğiyle tanıştıran Timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. İKM Prodüksiyon, Türkiye’nin en hızlı büyüyen emlak ve konut sayfası evdenhaberler.com ‘u hazırlayan ekiptir.

Sonuç / Neden İKM Prodüksiyon

 

İKM Prodüksiyon size time lapse tekniğinin uygulanması aşamasında ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor. Sistemlerimiz görüntüleri Wifi / 3G / 4G üzerinden sunucularımıza gönderirken, deneyimli ekibimiz anlık olarak sistemlerin ve gelen fotoğrafların takibini yapıp, en doğrusu neyse onu yapıyor. Proje sona erdiğinde arşiv niteliğindeki fotoğraflarınız işin mutfağında yani prodüksiyon aşamasında daha da değerli hale getiriliyor. Size de sonuç videoyu istediğiniz medyada paylaşmak kalıyor.

Time lapse bir hizmet işidir ve Türkiye’de bu işi en iyi yapan yetkin tek firma İKM Prodüksiyon’dur.

İKM Prodüksiyon’un deneyimli ekibi time lapse dışında her türlü tanıtım filmi, hava çekimi, röportaj çekimi, animasyon konularında da tecrübesiyle size destek sağlıyor

Bizimle iletişime geçmeden time lapse uygulaması yaptırmayınız.

0850 304 27 75

535 893 43 26