Bir time Lapse sorunu “flicker” nedir?

Oca 12, 2013 Yorum yok

Time lapseOsto - Ray HTL V.2 Time Lapse ilk deneme. Devamını oku... » ile ilgili bilgilerimi sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazıda size “flickerTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... »” denen ışık atlamalarından bahsedeceğim. Kabaca açıklayacak olursak flicker, iki kare arasındaki ışık farkından ortaya çıkan bir problem. Ve en büyük nedeni de, timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » ile ilgilenen kişinin, çalışma süresince manuel modTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... » yerine otomatik modlardan birini kullanması.

Time lapse yaparken, otomatik modTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... » (buna öncelikli modlar da dahil) kullandığımızda, diyafram ve enstantaneTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » değeri otomatik olarak verildiğinden, iki kare arasında görselliğe yansıyan ışık farkları oluşur. Bu fotoğrafları arka arkaya ekleyip çalışmamızı bitirdiğimizde ortaya çıkan sonuç, hayal kırıklıdığır. Diyafram öncelikli bir mod kullandığınızı varsayıyorum.  İlk fotoğrafTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... »ınız F:4’e 1/120 diyelim, bir sonraki fotoğrafta ise, bulunduğunuz yerin şartları biraz değişti ve çekim yaptığınız konunun üzerine küçük bir gölde düştü diyelim. O zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » makinamız otomatik olarak F 4’e 1/60 gibi bir enstantane değeri belirleyebilir.  Sonuç olarak makinanız ışık farkını telafi etmeye çalışsa da, onun bu çalışması, elde ettiğimiz filmde bir ışık sıçraması olarak bizi rahatsız edecektir.  Aşağıdaki örneği izleyin, daha iyi anlayacaksınız.

Yukarıdaki videoda tüm ayarlar otomatikte bırakıldığı için, makina her karedeki ışığı eşitlemeye çalışmış ama maalsef bu bize flicker dediğimiz ışık sıçraması olarak yansımış ve işimizi zora sokmuştur.

Flicker’ın tek nedeni ayarlar değildir, mekanik nedenlerden dolayı da flicker sorunu yaşabiliriz. Mesela diyafram titremesi, shutter titreşimi, objektifi autofocus’ta bırakmak gibi. Mekanik titreşimleri önlemek için maksimum diyafram açıklığında çalışıp, objektifimizi autofocus u kapatıp öyle kullanmalıyız.

Diyelim ki burada yazanları unuttunuz ve otomatik bir modda yaptınız çekimleri, şimdi ne yapacaksınız?

Üzülmeyin, işinizi çöpe atmanız gerekmiyor. Bazı programlarla belli ölçüde flicker sorununu ortadan kaldırabiliyorsunuz. Bir adobe plugini olan GBDeflicker, Virtual Dub plugini MSU Deflicker bu sorunu kısmen halledebiliyor. Detaylar daha sonraki bir yazıda!

Time lapse, Time lapse teknikleri

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.
Bunları da okumak isteyebilirsinizclose