Fotoğrafçılıkta “Lytro” devrimi!

Ağu 20, 2013 Yorum yok

Joseph Nicéphore Niepce’nin ilk fotoğrafTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... »ı çekmesinin üzerinden çok vakit geçmemesine rağmen fotoğrafçılıkYükselen Yıldız "HDR Time Lapse". Devamını oku... » sanatı inanılmaz noktalara geldi. Filmli makineler bir devrim sayılırken, dijital SLR makinelerle fotoğraf herkesin kullandığı bir şey haline geldi. Tüm bu süreç içerindeki en önemli sorunlardan biri netlik sorunuydu. Önceleri manuel yapıİnşaat / yapı / fabrika "time lapse" işleri. Devamını oku... »lan netlik autofocus sistemi ile makine tarafından otomatik yapılır hale geldi. Tabi autofocus’un da kafası insan kadar iyi çalışmıyordu maalsef. Her zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » istediğimiz yeri netleyemediler ve istemeden de olsa manuel çalıştığımız zamanlar oldu. Şimdi size “netliği dert etmeyin” desem?

Lytro kamera

Çok fazla teknik detaya girmeden nedir, ne değildir anlatayım. Lytro kameralar çektiğiniz fotoğrafın üzerinde netlik yapmanıza izin veren bir sistemdir. Yani fotoğrafı çekiyorsunuz, sonra bilgisayar başında istediğiniz yeri netleyebiliyorsunuz. Böylece “aaaa ben flu çıkmışım” derdi ortadan kalkıyor. Şu anda bir bebek olan lytro kameraların çözünürlüğü çok düşük ama zamanla herkesin kullanacağı bir oyuncak haline gelmesi de olası. Fazla uzatmadan aşağıdaki videolar ile başbaşa bırakıyorum sizi.

teknoloji

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.
Bunları da okumak isteyebilirsinizclose