Sorular / Cevaplar

Soru:
İyi günler. Siten çok güzel, çok faydalı. Emeğine sağlık. Aklıma takılan bir şey var. Time lapseProfesyonel timelapser neler kullanır?. Devamını oku... » işini neden bir vidyo kamera ile değil de fotoğrafOptiğin büyülü dünyası "Tilt-Shift" ve Time Lapse. Devamını oku... » makinesiyle yapalım? Kameramızı yerleştirelim bir yere akşama kadar çeksin dursun. Neden binlerce resimle uğraşalım ki? Buna bir açıklama getirirseniz çok sevinirim. Bir de bu fotoğrafların boyutu çok çok yüksek olmaz mı? Mesela “TimeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » nasıl yapıYapı, inşaat "time lapse" çalışmalarına büyük çözüm İKM!. Devamını oku... »lır” yazınızda 2 saatlik time lapse için 7200 fotoğraf çekildi. Makinenin hafızası bunca fotoğrafı alacak kadar geniş mi? Ya da ne kadarlık bir hafıza kartımız olmalı?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
İbrahim AKAN

Cevap:
Time lapse tekniğiBBC'nin kullandığı time lapse teknikleri. Devamını oku... » adından da anlaşılacağı gibi zaman atlamalı çekimTime Lapse tekniği ile neler yapabiliriz?. Devamını oku... » tekniğidir. Bu tekniği uygularken yaptığımız şey aslında aradan zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » atmaktır. Örneğin 2 saniye intervalIphone, Android Time Lapse cebinizde!. Devamını oku... » ile 1 dakika boyunca görüntü çekersek, 1 dakika sonunda elde ettiğimiz imaj sayısı 60 saniye / 2 = 30 karedir, bu da yaklaşık 1 saniyeye eşittir (25 kare = 1 saniyelik görüntü – PALFPS (kare hızı-frame per second) nedir?. Devamını oku... »). 1 dakika çekim yapmamız sonucu ancak 1 saniyelik görüntüye sahip oluruz. Eğer bunu videoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » ile yapmış olsaydık, 1 dakika boyunca kesintisiz çekim yapmak zorunda kalırdık. Eğer RED gibi 4k4k nedir, nasıl yapılır, nasıl seyredilir?. Devamını oku... » çekim yapan pahalı bir kamera kullanmıyorsak elde ettiğimiz videonun çözünürlüğü büyük olasılık 1080 (full HD4k nedir, nasıl yapılır, nasıl seyredilir?. Devamını oku... ») olurdu. Oysa bu işi fotoğrafla yaptığımız zaman çözünürlük olarak 4k’nın da üstüne çıkmamız mümkündür. Bu da bize daha geniş bir çalışma alanı sağlar, crop ve zoom işleri için daha yüksek çözünürlük daha iyidir.

Ayrıca her ne kadar sizin mantığınızla bakınca video ile time lapse yapmak uygun görünse de aslında uzun vadede çok daha problemlidir. Mesela 24 saatlik bir süreci video kullanarak time lapse yapmayı bir deneyin derim. 24 saat boyunca kayıtta kalacak bir kamera o kadar büyük dosyayı nereye kaydedecek??

Kısa zamanlı işler için video time lapse elbette yapılabilir fakat uzun zaman söz konusu olduğunda fotoğraf kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ayrıca video ile time lapse yapmak bizi kısıtlandırır. Örneğin video time lapse ile ND filtreND (Neutral Density-Nötr Yoğunluk) filtreler ve time lapse ilişkisi. Devamını oku... » kullanamayız, raw gibi bir desteğimiz de olmaz.

Fakat bazı kameralarda bulunan rec frameIphone, Android Time Lapse cebinizde!. Devamını oku... » özelliğini kullanarak belli aralıklarla kare alıp time lapse yapabilirsiniz. Örneğe gelecek olursa, evet o bir örnekti:)