Eiffel Kulesi ve time lapse

Mar 13, 2017 Yorum yok

Video 1887 tarihine ait.

1800’lü yılların fotoğraf teknolojisi düşünüldüğünde gerçekten başarılı bir iş. Lakin o dönemde fotoğraf malzemelerinin ışığa karşı duyarlılığı şimdiki gibi değil.  Bir konuyu fotoğraflarken uygun ışığı alabilmek için dakikalarca beklemek gerekirdi. Hatta zamanın fotoğrafçıları, fotoğraf malzemelerini at arabalarıyla yanlarında taşırlar, kağıdı o arabaların içerisindeki karanlık odalarda ışığa duyarlı hale getirirler, cam negatiflere basarlardı. Gerçekten zor ve teknik bir işti. Buna rağmen fotoğrafçılar Eiffel Kulesi’nin time lapse tekniği ile görüntülenmesini başarabilmişler.

Görüldüğü üzere time lapse tekniği yeni bir teknik değil. İnsanlar süreçleri görüntüleme işine, gerçek görüntüyü kağıt yahut başka bir yüzeye aktarabildikleri anda başlamışlar. Tabi bunun temelinde bir vizyon var. Ticari kaygıların dışında bir tür belgeselcilik isteği var. 1800’lü yıllarda bu vizyonla çalışan insanları, teknolojinin böylesi ilerlediği bir zamanda kendi ülkemizde de görmek dileğiyle…

18 fotoğraftan oluşan Eiffel Kulesi’nin time lapse görüntüleri

 

 

Önemli

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.