Zaman aralıklı çekimler ve intervalometre

Tem 07, 2012 Yorum yok

Tekrar merhaba, bu yazımda size zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » aralıklı çekim yapmanın nasıl olduğunu kısaca anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere time lapse"Finding Portland" ile görsel şölen!. Devamını oku... » çekim yapmak için belli aralıklarla fotoğraflar çekiyoruz ve bu fotoğrafları birleştirip videoKüçük Organizasyonlarınıza çözümler. Devamını oku... » görüntümüzü oluşturuyoruz. Peki “zaman aralıklı çekim” nasıl oluyor. Bu sorunun cevabı “intervalometre”dir. Yani belirli aralıklarda tek kare çekim yapmamızı sağlayan sistemin adıdır intervalometre.

İntervalometreleri kablolu deklanşör gibi düşünebilirsiniz (zaten tüm intervalometreler kablolu deklanşör olarak da kullanılır), kablolu deklanşörden farkı ise içinde farklı çekim modları bulundurmasıdır. Tabi bizi ilgilendiren modTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... » sıralı çekim modudur. Bu moda girerek bir zaman aralığı belirleyip, o zaman aralığıTime lapse ve zaman aralıkları (interval). Devamını oku... »nda çekim yapabilirsiniz.

İntervalometrelerin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Ucuz-pahalı,kablolu- kablosuz gibi. CompactKompakt fotoğraf makinesi ile time lapse yapmak. Devamını oku... » makinalarda dahili intervalometrelere rastlayabilirsiniz fakat dslrDSLR fotoğraf makinesine basit "hack"ler!. Devamını oku... » makinelerin çoğunda dahili olarak bulunmadığından, makinanıza uygun olan bir intervalometre alarak bu sorunu aşabilirsiniz. Bazı intervalometrelerde shot limiti bulunur. Bu sayede hafıza kartını ağzına kadar doldurmaktan, shutter ömrüShutter (perde) ömrü ve time lapse ilişkisi. Devamını oku... »nü tüketmekten kurtulursunuz. İntervalometre ile shot sayısını belirlersiniz ve o shot sayısına ulaştığında sistem çekim yapmayı durdurur.

İntervalometrem yok yine de timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » yapabilir miyim?

Elbette yapabilirsiniz. CanonNero Trigger - İsviçre çakısı değil, Türk çakısı. Devamını oku... », nikonNero Trigger - İsviçre çakısı değil, Türk çakısı. Devamını oku... » gibi üreticilerin ürünü aldığınızda size verdiği cd’de (cd yoksa üretici sayfasından indirilebilir) işinize yarayacak software’leri bulabilirsiniz. Makinanızı usb ile bilgisayara bağlayıp, ilgili programı açıp, oradan istediğiniz zaman aralığında çekim yapmayı ayarlamanız mümkün. Eğer kapalı bir ortamda, elektrik sorununuz olmadan çalışacaksanız bu yöntemi de kullanabilirsiniz. Ama bu yöntem dış çekimler için çok uygun değildir.

Canon kullanıcıları için bir diğer yöntem ise “magic lantern” dir. Canon DSLR’ınıza uygun ML’yi yükleyerek harici intervalometre kullanmadan, dahili bir intervalometre sahibi olabilirsiniz. ML yazısına <<BURADAN>> ve ML yüklemeyle ilgili yazıma <<BURADAN>> ulaşabilirsiniz.

Aşağıdaki videoyu izleyiniz :

Time lapse araç gereçleri, Time lapse bilgileri, Time lapse genel bilgiler

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
Comments are closed.
Bunları da okumak isteyebilirsinizclose