EOS Utility ve time lapse

Oca 27, 2013 Yorum yok

Bugüne kadar size time lapse"The Dreams Come True" - Time lapse kısa film.. Devamını oku... » hakkında bilgiler vermeye, ihtiyacınız olan araç ve gereci tanıtmaya çalıştım. Fakat intervalometre, yani zamanlayıcıTime lapse nasıl yapılır?. Devamını oku... »yla ilgili çokça soru soruldu bana. Nereden alırım, fiyatı ne kadar gibi. Bu yazıda size harici bir intervalometre yahut magic lantern olmadan nasıl timeTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » lapseTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » yapacağınızı anlatacağım. Programımızın adı EOS Utility. Kameranızla beraber gelen cd’lerin içinden çıkar, bulamazsanız internetten indirmeniz gerekecek. EOS utility’yi kurup çalıştırdığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

(Bu esnada canonCanon eos / Nikon hata kodları ve çözümleri. Devamını oku... » kameranız usb üzerinden bilgisayarınıza bağlı olmalıdır)

timelapseturkiye-eos-utility1

Control Camera bölümü aktifken aşağıdan “camera settings / Remote shooting“e tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

timelapseturkiye-eos-utility2

Bu pencereden, kameramızın her türlü bilgisine ulaşabilir ve kullanabiliriz. Yani kameramızla yaptığımız her şeyi bu pencere üzerinden yapabiliriz. Ben çok fazla detaya inmeyeceğim, siz programı kurcalayarak anlayabilirsiniz. Biz, bizi ilgilendiren kısma yani time lapse geri dönelim. Bu ekranda üzerinde küçük bir saat işareti olan düğmeye tıklayalım…

timelapseturkiye-eos-utility3

Time shooting settings” menüsünde “Delay setting” bölümü zamanTime lapse ve stüdyo kullanımı. Devamını oku... » aralığımızı gösterir. 00:10 şeklinde bırakırsak her 10 saniyede bir kare alır (not: bir altındaki intervalTime lapse ve zaman aralıkları (interval). Devamını oku... » timer shooting aktif değilse, 10 dan geriye sayar ve tek kare çekip durur). Time lapse yapabilmek için “interval timer shooting” bölümünü de aktif etmeliyiz. Aktif ettikten sonra, shooting interval bölümüne 00:05 yazın, böyle yaptığınızda her 5 saniyede 1 kare fotoğrafTime Lapse nedir, ne değildir, nasıl yapılır?. Devamını oku... » çeker. Bir altında da “shots” bölümü var, bu bölümde de çekeceğiniz fotoğraf sayısını ayarlıyorsunuz. Oraya 3 değerini verip start derseniz, 10 saniyede bir, toplamda 3 tane fotoğraf çeker. Siz time lapse yapacağınız için shots bölümüne tahmini çekeceğiniz fotoğraf sayısını belirtmelisiniz, mesela 1000-600-300 sizce uygun olan neyse.

EOS utility’nin bir diğer güzelliği de çekilen fotoğrafları direkt bilgisayarınıza atmasıdır. Dolayısıyla herhangi bir hafıza kartına ihtiyaç duymadan bilgisayarınız hafıza kaynaklarını sonuna kadar kullanmanız mümkün. EOS utility’nin negatif özelliklerine bakarsak eğer, bir bilgisayara ihtiyaç duyduğundan dış çekimlerden ziyade içeride stüdyo çekimleri için uygun olduğunu görürüz. Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Not: bu yazı canon kullanıcılarını ilgilendirmektedir.

Tolga Akbaş

Time lapse software

Yazar hakkında

http//timelapseturkiye.com sayfasının kurucusudur. Video kurgu ve fotoğrafçılıkla uğraşır. tolga_akbas kullanıcı adıyla bobiler.org'de monte yapar. Montelerine http://ostothek.com adresinden, fotoğraflarına http://tolgaakbas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz. Halen özel bir televizyonda prodüktörlük yapmakta. Ayrıca İFSAK üyesidir.
No Responses to “EOS Utility ve time lapse”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Bunları da okumak isteyebilirsinizclose