Time Lapse Türkiye

Time lapse tekniğine dair her şey!

4k nedir, nasıl yapılır, nasıl seyredilir?

Görüntüyü hapsetme yeteneğini keşfettiğimiz günden beridir video ve fotoğraf standartlarında çokça değişiklik oldu. Her değişiklik daha net görüntüler, daha yüksek çözünürlükler kısacası daha iyi kaliteyi vaadetti. Muhtemelen ben bu yazıyı yazdıktan aylar sonra 4k dediğimiz video standardı da daha yüksek bir çözünürlük karşısında diz çöküp, demode olacak(8k). Fakat içinde bulunduğumuz bu günlerin bir numarası halen 4k olduğu için biz bu yazıda 4k video standardını, nasıl yapıldığını ve nasıl seyredilebileceğini anlatacağız.

4k dediğimiz video standardı henüz son kullanıcılara tam olarak hitap eden bir standart değil çünkü full HD standardı halen etkisini yitirmedi. Ama piyasada az da olsa 4k video oynatan cihazlar ve bol olmasa da 4k destekli videolar bulmak mümkün. Daha önce bir yazımda bahsettiğim TimeScapes isimli film de 4k video standardı ile çekilmiş nadir örneklerden.

Peki nedir bu 4k denilen şey?

Hali hazırda kullanılan pek çok çözünürlük var, örneğin evde izlediğimiz tv’deki çözünürlük genelde 720*576’dır (hd değilse eğer), Full HD bir yayının çözünürlüğü ise 1920*1080’dir. 4k dediğimiz çözünürlük ise, hayranlıkla izlediğimiz full hd’nin 4 katıdır, yani 4096 x 2160’dır. Peki bu ne demek, şu demek inanılmaz güzel görüntüler ve kalite. 4k, 2005 yılında ortaya çıkmış bir çözünürlük, ilk kullanıldığı film ise Blade Runner. Yeni Spider Man filmini de 4k izlemek mümkün olacak. Unutulmaması gereken bir şey var kalite farkını görebilmeniz için devasa bir ekrana sahip olmanız gerekiyor. Yoksa 32 inç bir tv’de full hd ve 4k arasındaki farkı anlamanız pek mümkün değil.

Peki nasıl olacak, nasıl çekeceğiz?

4k video çekebilmeniz için birkaç yol mevcut. Bunlardan en kolay ve masrafsız olanı dslr fotoğraf makinanızı kullanarak time lapse tekniği ile video elde etmek. Hatta bu sayede 4k üzeri çözünürlüklere de çıkmanız mümkün. Diğer yol ise 4k video desteği sunan bir kamera almak, mesela Canon Eos 1D C modeli gibi.

Çektik, nasıl izliyeceğiz?

Pc monitöründe kaliteyi hissetmeniz mümkün değil çünkü daha önce de bahsettiğim gibi 4k videonun farkını ancak çok büyük ekranlarda fark edebilirsiniz. Bu yüzden de 4k videoları izlemek için, 4k desteği olan projektörler kullanmak en mantıklısı (Sony VPL-VW1000ES). Bunun dışında LG’nin 4k destekli televizyonu LG84LM9600, Toshiba’nın 55ZL2 modeli 2012’de piyasada olacak.